»

لزوم استفاده از چربی گیر در فاضلاب

روغن و چربی‌ها بلای جان فاضلاب‌ها / لزوم نصب چربی‌گیر

یکی از معضلات اصلی شبکه فاضلاب ورود روغن و چربی به داخل فاضلاب است، که با انسداد و گرفتگی، سیستم فاضلاب را دچار مشکلاتی کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، چربی و روغن‌ها یکی از آلاینده‌های معمول در انواع فاضلاب‌ها هستند؛ معمولاً فاضلاب‌هایی نظیر فاضلاب‌های تولیدی آشپزخانه‌ها، رستوران‌ها، کارواش، قالیشویی و واحد پکینگ در صنایع فولاد دارای چربی و روغن بالایی هستند.

فاضلاب یک آشپزخانه صنعتی از مبادی مختلفی تولید می‌شود که عبارتند از سینک‌های آماده‌سازی، سینک‌های شستشوی ظروف، ماشین‌های ظرفشویی، بخش آبکشی برنج و حبوبات، کفشوی‌های آشپزخانه و کانترهای سرو غذا؛

این فاضلاب عمدتاً محتوی چربی، روغن و پسمانده غذا بوده و در گروه فاضلاب‌های انسانی چرب قرار می‌گیرد.

در برخی موارد غلظت آلاینده‌های فوق به قدری بالاست که لزوم استفاده از یک واحد چربی‌گیر برای جلوگیری از ایجاد مشکلات بیشتر نظیر (آلودگی محیط زیست، گرفتگی چاه و انسداد) توصیه می‎شود.

با توجه به چرب بودن فاضلاب و رسوب این چربی در جداره‌های لوله و تنگ‌تر شدن مسیر لوله فاضلاب پس از گذشت چند سال از زمان بهره‌برداری و همچنین وجود پسمانده‌های مواد غذائی در فاضلاب آشپزخانه، توصیه می‌شود سایز لوله‌های فاضلاب در همه مسیرهای اصلی و فرعی، یک سایز بیشتر از سایز استخراج شده از مراجع فوق‌الذکر انتخاب باشد.

در صورت وجود شبکه جمع‌آوری فاضلاب می‌بایست لوله اصلی خروجی فاضلاب آشپزخانه صنعتی به شبکه مذکور متصل شود.

اما در هر صورت لوله اصلی فاضلاب خروجی از آشپزخانه‌های صنعتی (مجتمع های مسکونی، دانشگاهها، بیمارستان‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها و..) قبل از اتصال به هرگونه سیستم جمع‌آوری فاضلاب شهری، دفع و یا تصفیه فاضلاب باید ابتدا وارد یک سیستم چربی‌گیر ( Grease Trap ) شود.

ظرفیت چربی‌گیر با توجه به میزان فاضلاب تولیدی که معمولاً ۷۵ درصد مقدار مصرف آب در  شیفت اصلی به طور مثال یک وعده غذایی سرو شده، محاسبه شده، باید به گونه‌ای باشد که زمان ماند لازم برای جدا شدن چربی از فاضلاب را فراهم آورد.

این روش نوعی روش فیزیکی تصفیه فاضلاب است که طی آن نیاز به هیچ گونه تجهیزات الکترومکانیکالی نبوده و کاملاً مقرون به صرفه به لحاظ هزینه اولیه و نگهداری است.

از آنجا که وزن مخصوص روغن و چربی‌ها کمتر از فاضلاب و در حدود ۰٫۹ گرم بر سانتیمتر مکعب است، این ذرات تمایل به شناوری بر روی سطح فاضلاب را دارند.

به منظور انجام این فرایند تنها لازم است که یک محیط آرام و بدون اغتشاش برای فاضلاب فراهم شود.

بنابراین چربی‌گیرها با توجه به همین اصل ساده و در عین حال کلیدی طراحی و ساخته می‌شوند.

روش‌های مختلفی در حذف روغن و چربی از پساب پیشنهاد می‌شود، که مقرون به صرفه‌ترین و اقتصادی‌ترین روش، استفاده از روش ثقلی بوده به سبب کارایی و هزینه کم روش شناورسازی ثقلی، امروزه در اغلب موارد از این روش برای حذف چربی و روغن‌ها از فاضلاب استفاده می‌شود.

فاضلاب خروجی از ساختمان وارد چربی‌گیر شده و پس از رد شدن از آشغال‌گیر تمام عوامل ریز و درشت از آن جدا شده و سپس توسط مکانیزمی وارد سیستم چربی‌گیر شده و طی آن از سرعت پساب حاوی روغن کاسته می‌شود.

این چربی‌ها به صورت لایه‌ای ورقه‌ای روی سطح آب به صورت شناور باقی مانده و پساب بدون روغن از قسمت خروجی از سیستم خارج شده و وارد فرآیندهای تصفیه فاضلاب می‌شود.

*ضرورت استفاده چربی‌گیر به عنوان ایستگاه پمپاژ

در همین راستا مدیر دفتر کنترل کیفیت آب و فاضلاب همدان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان، با تأکید بر اینکه یکی از معضلات اصلی فاضلاب ورود چربی‌ها به داخل فاضلاب است، افزود: حذف روغن و چربی‌ها از فاضلاب برای جلوگیری از گرفتگی لوله‌ها، منهول‌ها و چاه‌های جذبی توسط چربی‌گیر در فاضلاب بسیار اثرگذار است.

علیرضا حجت به حذف مواد معلق و ذرات قابل ته‌نشینی از فاضلاب اشاره کرد و گفت: حذف این ذرات برای جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و همچنین جلوگیری از انسداد و گرفتگی لوله‌ها و منهول‌های فاضلاب اثرگذار است.

وی اظهار کرد: چربی‌گیر، پیش‌تصفیه انواع فاضلاب‌های بهداشتی، صنعتی و کاهش بار آلودگی فاضلاب، متعادل‌سازی کیفی و کمی فاضلاب در سیستم‌های تصفیه فاضلاب است.

مدیر دفتر کنترل کیفیت آب و فاضلاب همدان به استفاده چربی‌گیر به عنوان ایستگاه پمپاژ اشاره کرد و گفت: از مهمترین مشکلاتی که در شبکه فاضلاب با آن برخورد می‌کنیم، انسداد کانال‌ها، لوله‌ها و منهول‌های فاضلاب ناشی از چربی فاضلاب خروجی از رستوران‌ها، هتل‌ها، دانشگاه‌ها، مجتمع‌های مسکونی و صنایعی که به نوعی با انواع روغن‌ها، گریس‌ها و چربی سروکار دارند، است.

وی ادامه داد: چربی تا زمانی که در محیط گرم قرار دارد، تقریباً به صورت مایع بوده و در صورت سرد شدن به شکل جامد و چسبنده درآمده و به جدار لوله‌ها و دیواره کانال‌ها و منهول‌های فاضلاب می‌چسبد.

حجت بیان داشت: در این حالت چربی‌های چسبیده به دیواره و جدار لوله‌ها باعث کاهش سطح مقطع و قطر لوله‌ها شده، مانع از عبور فاضلاب و در نهایت سبب پس‌زدگی فاضلاب می‌شود.

وی یادآور شد: گاهی اوقات شاهد پس‌زدگی و بیرون‌زدگی فاضلاب از منهول‌ها به سطح خیابان بوده و گاهی به رستوران و یا هتل و حتی منازل شخصی پس زده و باعث زیان‌های مالی و بهداشتی فراوانی می‌شود.

مدیردفتر کنترل کیفیت آب و فاضلاب همدان اضافه کرد: در مواقع بارندگی که حجم فاضلاب زیاد می‌شود، میزان چربی موجود در فاضلاب بیشتر دیده می‌شود.

*پسماندهای چرب به فاضلاب تخلیه نشود

وی با بیان اینکه عدم تخلیه پسماندهای چرب غذائی یکی از راه‌های جلوگیری از ورود چربی به فاضلاب است، افزود: این امر تا حدودی می‌تواند از صدمات چربی به شبکه‌های فاضلاب و یا ورود انواع روغن‌ها به درون شبکه فاضلاب جلوگیری کند.

حجت با تأکید به اینکه باید به جای تخلیه چربی و روغن در سینک ظرفشوئی، آن را داخل کیسه زباله ریخته و به صورت جداگانه دفع کنیم، افزود: برای آشپزخانه‌های بزرگ باید حتماً از چربی‌گیر در خروجی کانال فاضلاب ساختمان استفاده کرده و بسته به ظرفیت آن هر چند وقت یک بار بازدید و چربی‌ها را تخلیه کرد.

وی اضافه کرد: با روش فوق هم شبکه فاضلاب و هم از صدمات پس‌زدگی فاضلاب چه برای خود و چه برای سایر همشهریان ایمن می‌ماند.

با این تفاسیر جلوگیری از ورود چربی‌ها به شبکه فاضلاب یک اصل مهم است که باید همه آشپزخانه‌های صنعتی ضمن توجه به این مهم به آن اهتمام ورزند.

با توجه به اینکه با احداث تصفیه‌خانه فاضلاب از این پس فاضلاب‌ها نیز با تصفیه در امور صنعتی و کشاورزی مصرف می‌شوند، باید از ورود چربی‌ها و روغن‌ها که به سختی از آب جدا می‌شوند، جلوگیری کرد.

این مهم می‌طلبد همه آنهایی که به نوعی در تولید فاضلاب چرب دخیل هستند، به این امر توجه کرده و ضمن خودداری با امور آب همکاری کنند.

چربی گیر اولین ارائه دهنده چربی گیر فاضلابی مفتخر به نسب صدهها دستگاه چربی گیر اتوماتیک فایبر گلاسی میباشد . جهت مشاوره چربی گیر دستی و اتوماتیک با ما تماس بگیرید .

اینجا را کلیک کنید


اشتراک گذاری

  • Facebook
  • Twitter
  • Myspace
  • Google Buzz
  • Reddit
  • Stumnleupon
  • Delicious
  • Digg
  • Technorati